۵/۰۳/۱۳۸۸

الگو برداری


چندین ماه پیش زمانی که بحث انتخابات امریکا مطرح بود و شعار تغییر اوباما؛ یادمه وقتی کنار هم جمع می شدیم به شوخی با هم می گفتیم:"ببین این شعار تغییرمال ما بود که اوباما حالا کش رفتتش".البته اون واقعن یه شوخی بود.

چندی بعد در جریان انتخابات ایران این شعار از زبان مهدی کروبی شنیده شد. این بار هم وقتی دور هم جمع می شدیم به شوخی می گفتیم:"بیا اون از اوباما این از کروبی". البته این بار درجه شوخی کمتر از قبل شده بود.

تو جریان فعالیت های انتخاباتی شنیدم که دارن در مورد روش چهره به چهره صحبت می کنن و اینکه باید به خیابان بیان و با مردم مستقیم صحبت کنن. اینبار بدونه اینکه ما فکری کنیم یکی از دوستان ادواری بهم گفت :"هی از شما کمپینی ها یاد گرفتن ها".

خلاصه انتخابات تموم شد و جریاناتی که بعدش همه میدونن چی بود رخ داد. این روزها هم می شنویم که میر حسین موسوی داره از یک جبهه سیاسی صحبت می کنه که حزب نیست و ... . مشخصات این جبهه رو که میخوندم متوجه شدم که بجز موارد کمی ساختاری مانند ساختار کمپین داره یا حداقل می خواد که داشته باشه.

چند روز پیش هم که تو خبر ها خوندم که کمپین 50 درصد تو افغانستان فعال شده و قصد داره هدف ما رو تو افغانستان برای زنهای افغان پیگیری کنه.

به نظر میاد شوخی شوخی الگو برداری از عملکرد کمپین یک میلیون امضا داره یه اپیدمی میشه و دانسته یا نادانسته دارن از الگوی کاری کمپین پیروی میکنن. در این بین دو چیز برای من جالب هست و قابل توجه:
اول اینکه کسانی که زمانی به عملکرد ما و شعارها و خواسته های ما اشکال می گرفتن حالا خودشون دارن راه ما رو میرن. مثلن یادم هست که همین دوستان اصلاح طلب زمانی که ما از اصل27 قانون اساسی حرف میزدیم که از حق تشكيل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پيمايي‏ ها و ... صحبت میکنه از ما می خواستن که سکوت کنیم و می گفتن الان به صلاح نیست. این در حالی هست که همین حالا همشون دارن روی این موضوع پا فشاری می کنن. از این دسته مثالها زیاد هست ولی به دلایلی ادامه نمی دمش.
دوم اینکه، به نظر میاد واقعن داریم به الگو تبدیل می شیم، این از جهتی باعث خوشحالی من به عنوان عضوی از کمپین میشه و از جهتی یکم نگرانم میکنه. نگرانی هم از این جهت هست که ادامه راه برای ما سخت تر از گذشته خواهد شد.

با توجه به اتفاقاتی که افتاده شرایط برای چگونگی ادامه راه جنبشی اجتماعی مثل کمپین بسیار سخت تر شده و فعالین این جنبش در برابر پرسشهایی قرار گرفتن که برای پاسخ به اونها از مردم کمک خواستن، این پرسشها و برخی جوابها تو سایت تغییر منعکس شده.پی نوشت 1: هوا بس نا جوانمردانه گرم است.
پی نوشت 2: هنوز هم دارم مثل ویل اسمیت تو آیم ا لجنت زندگی می کنم.

1 نظر:

کافه کوکائین در

بی شک!!! خوب چه میشه کرد. اینجاها قانون کپی رایت نیست.. وقتی دولتمون یه تقلید مسخره از کمونیسته ! چه میشه کرد.
راستی عکسهای وبت باز نمیشه امیر و در مورد سایت کرمان نیاز به کمک دارد. به خون بخون هک شده. این روزها کنج کافه ک.کائین میشه پیدام کرد.

ارسال یک نظر